Dokumentace požární ochrany

Základní druhy dokumentace a jejich předepsaný obsah
V návaznosti na požadavek vyhl. č. 246/2001 Sb. Vám zpracujeme a dodáme kompletní dokumentaci požární ochrany.
Při zpracování vždy dbáme na:
- Věcnou správnost – postupujeme dle osnovy výše uvedené vyhlášky.
- Srozumitelnost – dokumentaci zpracováváme v českém jazyce bez složitých odborných termínů a nevysvětlitelných zkratek.
- Jednoznačnost – používáme přesné citace a odpovídající terminologii a zároveň jasně vymezujeme okruhy adresátů a požadavky na jejich chování a odpovědnost.
- Stručnost – uvádíme pouze nezbytné a důležité informace.
- Technický jazyk – využíváme technickou terminologii a nepoužíváme nevhodné přívlastky.
- Logickou strukturovanost – vhodně volíme sled údajů s ohledem na vzájemné vazby.
- Barevné provedení – snažíme se upoutat pozornost zvýrazněním důležitých informací; u grafické dokumentace zejména barevným odlišením,
- Přístupnost – při zpracování a následném umístění dokumentace požární ochrany vybíráme vhodné místo pro zveřejnění, s ohledem na čtecí velikost a osvětlení prostor.
- Přiměřenost – zvažujeme množství zveřejňované dokumentace a informací, tak aby nedošlo k přesycení adresátů.
- Oprávněnost – dokumentaci vždy zpracovává a podepisuje odborně způsobilá osoba v požární ochraně nebo technik požární ochrany.
Dokumentace o začlenění do kategorie činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím
Dokumentace o začlenění nám označuje druh provozované činnosti a uvedení místa, kde je tato činnost provozována. Dále pak, údaje o provozované činnosti a jejich charakteristiky důležité pro začlenění.
Posouzení požárního nebezpečí (POSUZO)
Jedná se o dokumentaci, kterou je nutno zpracovat pro činnosti s vysokým požárním nebezpečím a u činností, kde jsou složité podmínky pro zásah.
Stanovení organizace zabezpečení požární ochrany
Vytvoříme Vám vlastní organizační systém, nezbytný pro plnění povinností vyplývajících z předpisů o požární ochraně. Přitom vycházíme z kategorií a rozsahu provozovaných činností. Směrnice vždy obsahují přiřazení úkolů na úseku požární ochrany k určeným funkcím, s uvedením požadované odborné kvalifikace nebo způsobilosti. Dále mohou obsahovat, např. individuální příkazy a zákazy, vymezení požadavků na údržbu technologických zařízení včetně požadavků na odbornou kvalifikaci lidí, kteří ji provádějí, určení ohlašoven požárů, zajištění požární ochrany v mimopracovní době apod.
V Požárním řádu
Vám stručně popíšeme provozované činnosti a její charakteristiky podle požárního nebezpečí, požárně technické charakteristiky látek a jejich nejvyšší přípustné množství. Stanovíme podmínky požární bezpečnosti k zamezení vzniku a šíření požáru a vymezíme oprávnění a povinností osob při zajišťování stanovených podmínek požární bezpečnosti. Dále stanovíme podmínky pro bezpečný pobyt a pohyb osob a způsob zajištění volných únikových cest.
V příloze uvádíme pokyny pro činnost preventivní požární hlídky a přehled o umístění výstražných značek, hasicích přístrojů, hydrantů a dalších požárně bezpečnostních zařízení.
Požární poplachové směrnice
Určují způsob a místo ohlášení požáru, způsob vyhlášení požárního poplachu a další postup (evakuace, pomoc osob při zdolávání požáru telefonní čísla ohlašovny požáru, tísňového volání a dodavatelů elektřiny, plynu a vody).
Požární evakuační plán
Vytvoříme Vám Evakuační plán dle normy ČSN ISO 23601, který upravuje postup při evakuaci osob, zvířat a materiálu z objektů zasažených nebo ohrožených požárem. Zároveň stanovuje povinnosti osob při organizaci a zajištění této evakuace.
Řád ohlašovny požárů
Řád ohlašovny požárů upravuje způsob přijímání hlášení o vzniku požáru, vyhlášení požárního poplachu pro zaměstnance a další osoby zdržující se na pracovištích právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby a způsob oznámení požáru na operační středisko hasičského záchranného sboru kraje.
Dokumentace zdolávání požáru
DZP tvoří operativní plán zdolávání požárů a operativní karta, které upravují zásady rychlého a účinného zdolávání požárů a záchrany osob, zvířat a majetku v objektech právnických a podnikajících fyzických osob.
Vypracováváme jí u vysokého požárního nebezpečí, nebo pokud jsou v objektu složité podmínky pro požární zásah.
Požární kniha
Požární kniha slouží k záznamům o všech důležitých skutečnostech týkajících se požární ochrany, např. o provedených preventivních požárních prohlídkách, školení zaměstnanců, odborné přípravě preventivních požárních hlídek, preventistů požární ochrany, o vzniklých požárech, uskutečnění cvičného požárního poplachu a kontrole dokumentace požární ochrany.
Více o druhu zpracování a vedení požární dokumentace najdete ve vyhlášce Ministerstva vnitra č. 246/2001 (vyhláška o požární prevenci).